Hvem er vi?

Om Metodistkirken i Frederikshavn:

Metodistkirken har været i Frederikshavn siden 1877 og havde fra 1881 til huse i Jernbanegade. Siden 1971 har kirken holdt til på Sønderjyllands Allé 1.

Menigheden har et stærkt ønske om at hjælpe folk i nød og har derfor både været involveret i arbejdet med flygtninge i Frederikshavn og mission i både Letland og DR Congo. Som noget nyt uddeler menigheden også julehjælp til fordel for familier der har behov for lidt ekstra hjælp i julen.

Metodistkirken startede som en bevægelse indenfor den anglikanske kirke i England under præsten John Wesley i 1700-tallet. Metodismen kom til Danmark fra Amerika med danskere, der vendte hjem efter en årrække i landet. Den danske metodistkirke er en del af den gren af metodismen, der hedder United Methodist Church, som er verdensomspændende med omkring 80 mio. medlemmer. I Danmark er vi en af de mindste frikirker med omkring 2000 medlemmer.

Ud over søndagens gudstjeneste har Metodistkirken i Frederikshavn i det daglige aktiviteter for både store og små f.eks. meditations- og læsegrupper, Babysalmesang, Mad & Fællesskab hvor vi spiser sammen og hører et foredrag eller ser en film og 60+ for vores seniorer med formiddagskaffe og et varieret program bestående af udflugter og foredrag.

Du er velkommen til at kontakte en af menighedens præster for at høre om der er en aktivitet, der passer dig.

Menighedens målsætning

Vi ønsker at være et omsorgsfuldt og imødekommende trosfællesskab med plads til alle, hvor Guds kærlighed formidles på tidens sprog i ord og handling